ADAC: Ktoré elektromobily vynikajú v spotrebe a ktoré sú ‘žrútmi’ elektriny?

Dojazd elektromobilov je jednou z najväčších prekážok pre zákazníkov, prečo s ich nákupom váhajú. Bežne sa dojazd posudzuje podľa veľkosti akumulátora, no ovplyvňuje ho aj spotreba energie. V tomto ohľade sú medzi výrobcami aj modelmi značné rozdiely.

07.08.2023 06:00
debata (12)
Hyundai Ioniq 6 má spotrebu elektriny 15,5... Foto: Hyundai
Hyundai Ioniq 6 (2022) Hyundai Ioniq 6 má spotrebu elektriny 15,5 kWh/100 km aj vďaka aerodynamickej karosérii.

Elektromobily vznikajú vo všetkých segmentoch. Pioniermi boli mestské hatchbacky Nissan Leaf a Renault Zoe, no dnes sa výrobcovia zameriavajú hlavne na SUV a crossovery. Okrem toho elektromobily nájdeme už aj v segmentoch luxusných limuzín a osobných či nákladných dodávok.

Tesla Čítajte aj Nehorázne. Tesla vytvorila tajný tím na potláčanie sťažností zákazníkov

Jedným z hlavných parametrov elektrických áut je dojazd, ktorý sa posudzuje prevažne kapacitou akumulátorov. Lenže zvyšovať kapacitu trakčných batérií znamená zvyšovať hmotnosť auta aj jeho cenu. Do hry preto vstupuje druhá možnosť ako predĺžiť dojazd a tou je efektivita prevádzky a aerodynamika. Ak má vozidlo nižšiu spotrebu energie, prejde na jedno nabitie aj s menším akumulátorom relevantnú vzdialenosť, pričom si zachová únosnú hmotnosť aj cenu.

Nemecký autoklub ADAC pravidelne testuje spotrebu elektrických áut v rámci svojho „Ecotestu“, teda za rovnakých podmienok aktualizuje tabuľku dojazdu elektromobilov. Ide však o rovnaké podmienky testovania pre jednotlivé autá. Spotrebiteľ musí počítať s odchýlkami, keďže elektromobily sú citlivé na vonkajšiu teplotu aj profil trasy.

Škoda - dojazd elektromobilov Čítajte aj Prečo majú elektromobily nižší dojazd, ako udáva výrobca? Test nepočíta s tým hlavným

Zatiaľ najväčší dojazd dosiahlo BMW iX xDrive 50, ktoré dokáže na jedno nabitie prejsť až 610 kilometrov. Vďačí za to využiteľnej kapacite akumulátorov 105,2 kWh, pričom jeho spotreba je 20,4 kWh/ 100 km. Najúspornejším elektrickým autom je Hyundai Ioniq 6 s predným náhonom, ktorý na sto kilometrov spotrebuje len 15,5 kWh a vďaka kapacite batérií 77,4 kWh má dojazd 555 kilometrov.

V nasledujúcich tabuľkách uvádzame desať najlepších a desať najhorších elektromobilov z hľadiska dojazdu aj spotrieb.

© Autorské práva vyhradené

12 debata chyba
Viac na túto tému: #elektromobil #ADAC #akumulátor #spotreba elektromobilov #dojazd elektromobilov
Články podľa značiek