Ford Explorer bude meškať pol roka. Kvôli potenciálnym požiarom

Ford odsunul predaj nového elektrického SUV Explorer na leto 2024. A „krotí“ aj ďalšie elektrické plány do budúcna. Na smerovaní značky sa však vraj nič mení.

24.08.2023 10:00
debata (3)
Prvý elektromobil Fordu na platforme MQB od... Foto: Ford
Ford Explorer - 2023 Prvý elektromobil Fordu na platforme MQB od koncernu Volkswagen nabral polročný sklz. Ford nechce nič riskovať.

Elektrický Explorer, vyvinutý špeciálne pre Európu, ukázal Ford už v marci. A bol to šok, pretože s pôvodným veľkým americkým SUV, ktoré dorazilo do Európy len v roku 2019, nemá absolútne nič spoločné. Z Exploreru sa stane kompaktné SUV veľkosti Škody Enyaq iV či VW ID.4. Napokon, má s nimi veľa spoločného. Explorer je prvým elektrickým Fordom využívajúcim platformu MEB koncernu Volkswagen, tak ako dva spomínané elektromobily. Zdalo by sa preto, že plánovaný príchod v januári 2024 nemôže nič ohroziť. Technika je dávno overená, dokonca aktualizovaná a závod v Kolíne nad Rýnom pripravený na produkciu. Opak je však pravdou.

Ford Explorer - 2023 Čítajte viac Ford Explorer: Namiesto legendy európsky elektromobil

Ford oznámil, že nástup Exploreru na trh posunie o pol roka a svojim zamestnancom napísal, že za týmto rozhodnutím sú očakávané regulácie v oblasti globálnych bezpečnostných požiadaviek pre nové autá. O takých však zatiaľ nevieme. A ak by aj boli, nepochybne by ich do platformy MEB implementoval aj sám Volkswagen. Pravý dôvod však nakoniec prezradil šéf automobilky Jim Farley. „Neboli sme spokojní so šírením tepla a s protipožiarnymi opatreniami. Takže sme si zobrali šesťmesačnú lehotu, aby sme to napravili. To bol hlavný dôvod,“ povedal. Konštrukčné zmeny naznačujú, že Ford nechcel pri uvedení na trh riskovať žiadne zlyhania. Prečo sa ich bojí, nie je známe, veď koncernové elektromobily nemajú s batériami problémy.

Ford F-150 Lightning - 2022 Čítajte viac Ford prerába na každom elektromobile 32 000 dolárov. Vraj je to výhoda

Ford tiež mierne znížil ciele svojej elektrickej ofenzívy. Pôvodne plánoval do konca roku 2023 vyrábať 600 000 kusov ročne, ale nedávno Farley oznámil, že spoločnosť presúva tento míľnik do budúceho roka. Cieľ dva milióny do roku 2026 bol odložený na neurčito. Podľa Farleya sa však na smerovaní spoločnosti nič nemení. Ford je podľa neho stále oddaný expanzii elektromobilov. Napokon, aj nižší cieľ na rok 2023, teda 400 000 elektro­mobilov, je stále štvornásobný oproti roku 2022. Pre ekonomiku spoločnosti to bude len a len prospešné, pretože Ford netají, že na každom elektrickom aute zatiaľ prerába 32 000 dolárov a plánovanú stratu na tento rok zvýšil z troch na 4,5 miliardy dolárov.

Ford Explorer - 2023
Ford Explorer - 2023
+22Ford Explorer - 2023

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Ford #elektromobily #Ford Explorer
Články podľa značiek