Dacia chce konkurovať Jeepu a zbierať ‘popadané listy‘

Na lacné Dacie budeme musieť v budúcnosti asi zabudnúť. Profilovať sa totiž plánuje ako out-doorová značka, podobne ako Jeep. Prvým dôkazom má byť nový Duster. Stále však ponúkne viacej muziky za menej peňazí.

28.08.2023 18:00
Dacia Bigster Concept - 2021 Foto:
Dacia sa bude chcieť posunúť o čosi vyššie, než len hrať úlohu výrobcu cenovo dostupných áut. Dokonca „poškuľuje“ po zákazníkoch Jeepu.
debata

Dacie s cenou pod 10 000 eur sú už dávno minulosťou. Priestor im vytvorila konkurencia, ktorá počas čipovej krízy vyšponovala “cenovky“ na maximum. Stále však dokáže zaujať tým, čo za svoje peniaze dostanete. Dôkazom sú excelentné predaje. Za prvý polrok tohto roka sa Sandero vypracovalo na post najpredávanejšieho auta Európy a Duster zakotvil na desiatej priečke. To dáva Dacii dostatok sebavedomia, aby sa pokúsila etablovať o čosi vyššie ako doteraz. Napokon, Luca de Meo, ktorý je šéfom skupiny Renault od roku 2021, vyjadril hneď na začiatku túžbu, aby Dacia ašpirovala nad rámec cenovo dostupných áut. A ako sa teraz dozvedáme, poškuľuje dokonca po zákazníkoch Jeepu.

sleep Čítajte viac Test: Dacia Jogger v kempovacej úprave má posteľ a aj stan. Sú praktické?

Povedal to priamo šéfdizajnér skupiny Renault, Laurens van den Acker pre britský Autocar. „Podľa môjho názoru neexistuje pre Jeep v Európe žiadny vážny konkurent. Prečo by to nemohla byť Dacia? Nie je tu žiadna iná cenovo dostupná značka, ktorá je spojená s out-doorom. Od čias covidu je to zvlášť relevantná téma. Dacia má pritom veľmi dobrú pozíciu u ľudí, ktorí milujú prírodu. To vám dáva hneď dva dôvody, prečo si ju kúpiť, nielen jeden,“ tvrdí Acker. Prvým príkladom novej stratégie sa má stať nový Duster, ktorý sa predstaví už na budúci rok. Má vytvoriť drsnejšiu alternatívu k väčšiemu Bigsteru, ktorý pravdepodobne nedostane pohon oboch náprav.

Dacia Sandero Stepway (2023) Čítajte viac Test: Dacia Sandero Stepway. Ani s najsilnejším motorom ‘nežerie‘ veľa

Pri Dusteri by to však mohlo byť možné, hoci bude tiež stáť na platforme CMF-B, ktorá zatiaľ štvorkolku nepoužíva. Ako však vieme, technologickým súrodencom nového Dusteru mala byť pôvodne Lada Niva, pri ktorej Luca De Meo pohon štyroch kolies prisľúbil a z ktorej po odchode Renaultu z ruského AvtoVazu nič nebude. Technologické riešenie by však mohol využiť práve nový Duster. Bez štvorkolky by sa Jeepu predsa konkurovať nedalo. To ale znamená práve cenový posun nahor, i keď stále tak, aby Dacia nestratila príliš veľa zákazníkov. „Ak začnete vyrábať autá vyšších segmentov, začnete stáť proti mnohým konkurentom. Nemôžeme teda jednoducho skopírovať recept zo Sandera do segmentu C. To by nefungovalo,“ vysvetľuje Acker.

Dacia portfolio Čítajte viac Dacia valcuje trh: Takmer 350-tisíc predaných áut za prvý polrok

A dodáva, že Dacia musí mať veľmi jasno v tom, čo ju čaká v súvislosti s konkurenciou, pretože „nehrá rovnakú hru“. „Urobíme to, čo je správne, aby sme nestratili najväčšiu konkurenčnú výhodu, ktorou je nižšia cena." Nebude to však ľahké. Acker netají, že najväčším rizikom sa stanú nové čínske produkty. Zároveň však uviedol, že Dacia má najlepšiu pozíciu na to, aby viedla boj proti novým značkám. „Keď budú všetky značky zdražovať kvôli prechodu na elektromobily, nie každý si ich bude môcť dovoliť,“ povedal. „A tak budú stále ľudia, ktorí budú hľadať slušnú a cenovo dostupnú mobilitu. Dúfam, že Dacia pozbiera veľa z týchto listov, ktoré budú padať zo stromov."

Dacia Sandero - 2020 Čítajte viac Dacia Sandero Electric? Áno, objaví sa už za tri roky. A má byť lacná

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Dacia #Dacia Duster #Jeep
Články podľa značiek