BMW končí s geniálnym ovládačom iDrive. Škoda

Kariéra geniálneho technického riešenia pre ovládanie stoviek funkcií auta jediným controllerom sa pomaly končí. Aj BMW dá prednosť dotykovým obrazovkám.

18.12.2023 14:00
debata
Systém iDrive mal debut v roku 2001 v BMW radu... Foto: BMW
iDrive Systém iDrive mal debut v roku 2001 v BMW radu 7. Bola to doslova revolúcia.

Bola to doslova revolúcia, keď v roku 2001 predstavilo BMW vo svojej vlajkovej lodi radu 7 (E65) systém iDrive. Dal odpoveď na otázku, ako zredukovať v interiéroch luxusných áut počet hardvérových ovládačov. S rastúcim počtom funkcií totiž rástol aj počet tlačidiel a autá začali pripomínať tak trochu kokpity lietadiel. Zrazu sa ale dalo jediným otočným controllerom ovládať približne 700 funkcií. Konkurencia zareagoval čoskoro, napríklad Audi systémom MMI. V priebehu nasledujúcich desaťročí sa ale začali do popredia dostávať dotykové obrazovky. Boli lacnejšie, ale pri ovládaní funkcií menej intuitívne ako iDrive. Preto si tento systém BMW doslova rozmaznávalo a rozvíjalo ho.

V súčasnosti je na trhu generácia iDrive 8.5.... Foto: BMW
BMW iDrive 8 - 2021 V súčasnosti je na trhu generácia iDrive 8.5. Napríklad v novom BMW 7. Controller je dokonca z kryštálu.
iDrive Čítajte viac BMW iDrive: Rozhranie, ktoré zmenilo svet má 20 rokov

Na iDrive nezanevrelo ani v roku 2015, keď prišlo v novom BMW 7 s prvou dotykovou obrazovkou. Zákazníci sa jednoducho mohli rozhodnúť, či využijú ovládanie cez displej, alebo starý známy controller. A to už v Mníchove ponúkali aj ovládanie gestami či hlasom. V súčasnosti má iDrive 22 rokov. Verziu 8.5 alebo 9 dostali najnovšie modely s klasickým lejautom, teda s pozdĺžne uloženými motormi, ale aj elektrické BMW iX či i4. Lenže kariéra tohto systému sa pomaly končí. Fyzický controller sa už napokon vytratil v modeloch X1, X2 a 2 Active Tourer. V budúcnosti ich bude len a len pribúdať. Nedostanú ich na budúci rok ani nové modely radu 2 a 2 Gran Coupé.

Nové modely Neue Klasse už otočný iDrive... Foto: BMW
BMW i Vision Dee (2023) Nové modely Neue Klasse už otočný iDrive nedostanú. Spoliehať sa budú na dotykovú obrazovku, gestá, hlasové ovládanie, umelú inteligenciu a veľký head-up displej.
BMW Vision Neue Klasse Concept - 2023 Čítajte viac BMW Vision Neue Klasse: Budúcnosť Mníchova čerpá tvary z minulosti Šéf vývoja BMW Frank Weber navyše tento týždeň v Silicon Valley oznámil, že s otočným controllerom automobilka nepočíta ani pri novej generácii elektrických vozidiel Neue Klasse, ktoré by mali prichádzať na trh od roku 2025. Funkciu otočného ovládača prevezme veľký dotykový displej, haptické ovládače na volante a hlasové ovládanie, ktoré spolupracuje s umelou inteligenciou. Ako to bude vyzerať, sme videli na koncepte Vision Neue Klasse. Tieto nové modely, napríklad i3 a iX3, budú však vyrábané paralelne s tými klasickými, takže do konca dekády budú na trhu stále viaceré BMW s ovládačom iDrive. Do roku 2028 ich má byť najmenej šesť.
BMW iDrive 8 - 2021
BMW iDrive 8 - 2021
+7BMW iDrive 8 - 2021

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #BMW #BMW iDrive
Články podľa značiek