BMW Vision Neue Klasse: Budúcnosť Mníchova čerpá tvary z minulosti

Šéf BMW Oliver Zipse označuje Neue Klasse za megaprojekt. Nejde totiž o nič menšie, ako o budúcnosť mníchovskej značky. Sedan minimalistických tvarov chce nastaviť nové štandardy v rýchlosti nabíjania aj v dojazde.

06.09.2023 10:00
debata (1)
Koncept Vision Neue Klasse je už tretím krokom... Foto: BMW
BMW Vision Neue Klasse Concept - 2023 Koncept Vision Neue Klasse je už tretím krokom BMW na ceste k novej generácii elektromobilov. Jeho dizajn je zredukovaný len na tie najcharakteristickejšie znaky mníchovského štylistického jazyka. I keď často v digitálnej podobe. Nechýba žraločia maska ani ľadvinky.

BMW Vision Neue Klasse je už treťou štúdiou BMW na tému kompaktného elektromobilu. Naposledy sme tu mali Vision Dee, ktorý sa predstavil na technologickej šou v Las Vegas. Vision Neue Klase nemá od neho ďaleko. Je totiž ďalšou fázou na ceste k novej generácii sériových elektromobilov, ktorá začne schádzať z liniek v roku 2025. Načasovanie premiéry konceptu nie je náhodné. Presne pred 60 rokmi uviedlo totiž BMW na trh revolučný sedan 1800, vtedajšiu Neue Klasse, ktorou sa presadilo v strednej triede. Teraz je síce BMW dobre etablované vo všetkých segmentoch, ale po tom, čo zastavilo produkciu revolučného elektrického hatchbacku i3, s ktorým tak trochu predbehlo dobu, mu chýba v portfóliu elektromobil vyvíjaný od začiatku len pre batériový pohon. Všetky jeho elektromobily stoja na multienergetických platformách. A presne to má zmeniť novodobá Neue Klasse.

BMW i Vision Dee (2023) Čítajte viac BMW Dee: Na CES v Las Vegas predstavil Mníchov čisté sci-fi

„S Neue Klasse sme sa pustili do najväčšej investície v histórii spoločnosti. Nepíšeme len ďalšiu kapitolu automobilky BMW. Píšeme úplne novú knihu. Preto Neue Klasse určite ovplyvní všetky generácie modelov,” povedal v Mníchove Frank Weber, šéf vývoja BMW. Automobilka tvrdí, že Neue Klasse predstavuje nie jeden, ale hneď dva generačné kroky vpred. A to vo všetkých oblastiach. Dizajn kompaktného sedanu zredukovala len na to najpodstatnejšie. O to viac vynikajú typické prvky mníchovského štylistického jazyka. Máme tu negatívne sklonenú žraločiu masku, novú interpretáciu ľadviniek aj neodmysliteľný Hofmeisterov oblúk v zadnom stĺpiku. Celé to dotvárajú masívne prahy, 21-palcové disky kolies a žiarivá farba Joyus bright.

Z profilu si nie je možné nevšimnúť slávny... Foto: BMW
BMW Vision Neue Klasse Concept - 2023 Z profilu si nie je možné nevšimnúť slávny Hofmeisterov oblúk. Zadné svetlá sú vyrobené pomocou 3D tlače.

Vychytávkou je digitálna maska s trojrozmernou animáciou či dokonca e-atrament nanesený na spodnej časti bočných okien, ktoré sú súčasťou uvítacej sekvencie. Zadné svetlá majú výrazný 3D efekt a sú vyrobené pomocou 3D tlače. Úhľadnosť dizajnu nerušia kľučky ani zrkadlá. Aj kabína sa nesie v prísne minimalistickom duchu. BMW redukovalo, čo sa len dá. Nová generácia rozhrania BMW iDrive je založená na hlasovom ovládaní, multifunkčných tlačidlách na volante a zobrazovaní informácií na revolučnom head-up displeji Panoramic Vision. Ten premieta potrebné údaje na zatmavenú spodnú časť čelného okna v celej jeho šírke. Gestami je možné presúvať obsah z centrálneho displeja do panoramatického head-up displeja a naopak.

BMW Z4 M40i - test 2023 Čítajte viac Test: BMW Z4 M40i – Nirvána bez víru v nádrži

Grafika displejov je koordinovaná s ambientným osvetlením. Pocit priestoru umocňuje bohato presklená kabína, sploštený volant a svetlé čalúnenie. Márne by ste tu hľadali dekorácie z chrómu či pravú kožu. Všetky materiály sú vegánske a recyklovateľné. V inováciách nezaostáva ani technika. Šiesta generácia pohonu eDrive zabezpečí o 30 % rýchlejšie nabíjanie a o 30 % dlhší dojazd. Základom sú nové batérie s cylindrickými článkami, ktoré majú v porovnaní so súčasnými až o 20 % vyššiu energetickú hustotu. Využívajú chémiu na báze niklu so zníženým obsahom kobaltu a produkciu CO2 vo výrobnej fáze znižujú až o 60 percent. Viac o pohone BMW neprezradilo. Očakávame ale, že základným náhonom bude ten zadný.

Najväčšou vychytávkou interiéru je head-up... Foto: BMW
BMW Vision Neue Klasse Concept - 2023 Najväčšou vychytávkou interiéru je head-up displej Panoramic Vision, ktorý sa tiahne celou šírkou čelného okna.

BMW už skôr uviedlo, že platforma Neue Klasse ponúkne autonómne riadenie úrovne 2+ a úrovne 3, pričom L2+ označuje "ruky z volantu, ale oči na ceste“. Úroveň 3 umožní vozidlu prevziať riadenie za špecifických okolností, napríklad na niektorých úsekoch diaľnic. Prvými modelmi, ktoré vzniknú na platforme Neue Klasse bude nová generácia sedanu radu 3 a SUV strednej triedy, pravdepodobne nové iX3. Neue Klasse začne schádzať z výrobných liniek maďarskej továrne BMW v Debrecíne v roku 2025. O rok neskôr bude nasledovať závod v Mníchove. Neue Klasse sa však bude vyrábať od roku 2026 aj v čínskom Shenyangu a od roku 2027 v mexickom San Luis Potosí.

BMW Vision Neue Klasse Concept - 2023
BMW Vision Neue Klasse Concept - 2023
+30BMW Vision Neue Klasse Concept - 2023

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #BMW #Concept #koncept #autosalón Mníchov #BMW Neue Klasse #BMW Vision Neue Klasse
Články podľa značiek