VW Golf GTI: Je to isté. Elektrický hothatch príde v roku 2026

Ďalšia generácia kultového Volkswagenu príde o spaľovací motor. Elektrický nástupca GTI dostane elektromotor. A predstaví sa skôr, ako by sme čakali.

08.01.2024 18:00
VW Golf GTI 2026 - skica 2024 Foto: ,
Aj elektrický Golf GTI ostane verný typickým dizajnovým znakom legendy. Chýbať nebude červená linka, nápis GTI ani splitter.
debata (6)

Už v januári nás čaká premiéra vynoveného Volkswagenu Golf ôsmej generácie. Stane sa tak počas 50. výročia od zrodenia auta, ktoré dokázalo prevziať štafetu po legendárnom VW Beetle. O rok neskôr bude ale oslavovať aj jeho verzia GTI, ktorá odštartovala éru hothatchov. V tom čase išlo len o experiment s plánovanou produkciou 5 000 exemplárov. Nakoniec sa ale z Golfu GTI predalo neuveriteľných 2,8 milióna kusov. Viac ako sedem percent zo všetkých 37 miliónov vyrobených Golfov. Ani v budúcnosti preto koncern nechce prísť o tento šperk v ponuke, lenže na dvere klope elektrická éra. Ďalší Golf GTI bude preto elektromobilom.

VW ID.GTI Concept - 2023 Čítajte viac VW ID.GTI: Toto je budúci ostrý ‘Golf‘. Benzín mu chutiť nebude

Automobilka už tento zámer naznačila predstaveným konceptom ID. GTI, ktorý odvodila z konceptu ID.2 All. Ten mal naznačiť podobu nového lacného elektromobilu s cenou pod 25 000 eur. Vyrábať sa začne v roku 2025. Až po ňom príde elektrické GTI. A teraz vieme kedy. Šéfdizajnér automobilky Volkswagen Andreas Mindt totiž zverejnil na Instagrame skicu prvej generácie Golfu GTI spolu so skicou pripravovaného GTI aj s poznámku, že prvýkrát uvidíme elektrický derivát GTI v roku 2026. Hoci novinka nápadne pripomína ID. GTI, nie je jasné, či bude tiež stáť na lacnejšej platforme MEB Entry alebo skôr na novej SPP, ktorá sa neskôr stane aj architektúrou pre deviatu generáciu Golfu. Skôr to vyzerá na druhú z možností.

VW Polo GTI Edition 25 - 2023 Čítajte viac VW Polo GTI Edition 25: Výročná edícia pre 2 500 vyvolených

© Autorské práva vyhradené

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Volkswagen #VW #VW Golf #VW Golf GTI
Články podľa značiek