Hyundai Casper EV: Dacia Spring dostane súpera. Cenou má podliezť 20 000 eur

Ešte tento rok by mal Hyundai uviesť na európsky trh malý elektromobil, ktorý bude možno ešte lacnejší ako Dacia Spring.

08.02.2024 18:00
debata (3)
Malý elektrický Hyundai testuje automobilka vo... Foto: AutoJosh
Hyundai Casper Malý elektrický Hyundai testuje automobilka vo Švédsku. Európsky Casper má byť však o 25 cm dlhší ako jeho benzínová verzia predávaná v Južnej Kórei.

Hyundai na domácom trhu už úspešne predáva miniatúrne SUV Casper s dĺžkou len 3,6 metra. Kým v Kórei ho poháňa atmosférický benzínový 3-valec, na starý kontinent zamieri s celkom iným pohonom. Hyundai z neho plánuje spraviť čistý elektromobil. A to s cenou nižšou ako 20 000 eur. Mohol by tak konkurovať nielen Dacii Spring, ktorá sa u nás predáva za 21 500 eur, ale aj očakávanému Citroënu ë-C3, ktorý sa tiež predstaví vo verzii s cenou pod 20 000 eur, či pripravovanému elektrickému Twingu alebo Fiatu Panda.

Citroën ë-C3 - 2024 Čítajte viac Citroën ë-C3: Toto je ona - nová elektrická nádej z Trnavy!

Zdroj oboznámený s plánmi Hyundaia pre Automotive News Europe povedal, že auto by sa malo ukázať v Európe v treťom štvrťroku, pričom prvé dodávky začnú ešte do konca roka. Správa v juhokórejských novinách Chosun Daily zas uviedla, že výroba plne elektrického Casperu odštartuje v júli. Európska verzia by však mala byť asi o 25 cm dlhšia, pretože kórejský Casper je rozmermi prispôsobený tamojším daňovým predpisom. Špekulácie o predĺžení karosérie potvrdili nedávno snímky maskovaných prototypov počas testov vo Švédsku. Takto by bol Casper oveľa praktickejší.

Benzínový originál má na dĺžku len 3,6 metra,... Foto: AutoJosh
Hyundai Casper Benzínový originál má na dĺžku len 3,6 metra, čo ho na domácom trhu daňovo zvýhodňuje.
Fiat Centoventi Concept - 2019 Čítajte viac Fiat: Nová Panda zničí čínske elektromobily

Používať by mal lacnejšiu lítium-železofosfátovú (LFP) batériu, ktorá by mu mala zabezpečiť dojazd 200 až 300 km. Casper využíva podlahovú platformu Hyundaia i10, ktorý automobilka vyrába v Turecku. Casper by však mal ostať na domácich linkách továrne Gwangju v Južnej Kórei, kde sa bude vyrábať popri benzínovej verzii. Uvedenie elektrického Casperu na európsky by nemalo ohroziť klasické malé modely Hyundaia so spaľovacími motormi. Pravdepodobne však Hyundai nahradí jedným modelom súčasné i10 a i20. Aspoň tak sa vlani vyjadril európsky šéf automobilky Michael Cole pre Automotive News Europe.

Renault Twingo 2026 - skice 2023 Čítajte viac Renault Twingo: Toto má byť odpoveď na lacné čínske elektromobily

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Hyundai #Hyundai Casper
Články podľa značiek