Sandero dominuje, Tesla Y sa prepadla. Takto sa predávajú autá v Európe

Rumunský hatchback potvrdil trend, že začiatky kalendárnych rokov sú preň veľmi úspešné. Presný opak platí pre americkú Teslu, ktorej Model Y ledva dosiahol na prvú dvadsiatku.

26.02.2024 06:00
43007 dacia sandero stepway 2024  3 Foto:
Dacii Sandero sa už tretíkrát podarilo ovládnuť januárové štatistiky.
debata (3)

Štatistiky predaja automobilov v Európskej únii, v Spojenom kráľovstve a v štátoch patriacich do združenia EFTA (Nórsko, Švajčiarsko, Island, Lichtenštajnsko) ukazujú, že situácia je už niekoľko rokov premenlivá a trh sa stabilizuje pomaly. Stále sa ešte prejavujú dôsledky koronavírusovej pandémie a z nej plynúca kríza v dodávateľskom reťazci. Značky a modely, ktoré dopady pocítili najväčšmi, striedajú výborné výsledky s veľmi slabými.

VW vyroba Čítajte aj Predaj áut v januári v Európe vzrástol. Nemecký trh je však v problémoch

Začiatok tohto roka však podľa serveru Automotive News ukázal, že Dacii Sandero sa už tretíkrát podarilo ovládnuť januárové štatistiky. Udržuje si tak konštantnú mieru predaja a jej pozíciu viac ovplyvňujú ostatné modely. Kým v minulom roku zvádzala boj o najpredávanejšie auto s Teslou Model Y, ktorá napokon aj zvíťazila, január roka 2024 bol pre americký model mimoriadne neúspešný, keď sa umiestnil až na 19. priečke. Napriek tomu zaznamenal medziročný nárast predaja o 47,5 %, čo ukazuje, že začiatok minulého roku bol pre Teslu ešte horší. Vtedy bol Model Y až na 30. mieste.

Dôvodom poklesu je pravdepodobne séria protestov a odborárskych štrajkov pracovníkov prístavov a dopravcov v severnej Európe, ktoré trvali približne štyri mesiace, keď odmietali nakladať, vykladať a prevážať automobily Tesla. Dá sa teda očakávať, že v priebehu roka sa predaje populárneho crossoveru opäť zvýšia.

plugin Čítajte aj Predaj áut v Európe vlani rástol, plug-in hybridy sú však v koncoch

Druhé a tretie miesto v januárových predajoch si pripísali Volkswagen Golf a Peugeot 208, ktoré dlhodobo patria medzi najpredávanejšie modely na starom kontinente. Výborný výsledok si pripásala aj Škoda Octavia na piatej priečke.

Z hľadiska úspešnosti značiek má najviac modelov medzi päťdesiatkou najpredávanejších Toyota, a to šesť. Za ňou nasleduje Volkswagen s piatimi modelmi a Škoda a Peugeot so štyrmi. Na ďalších stranách nájdete rebríček najpredávanejších áut v Európe vrátane počtu predaných kusov a medziročného porovnania zostavený na základe údajov spoločnosti DataForce.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #predaj áut #Dacia Sandero #predaj áut v Európe #Tesla Model Y
Články podľa značiek