VW R: Aj Volkswagen chce mať svoje ‘emká‘. Budú však elektrické

Volkswagen zatúžil po samostatnej divízii športových áut. Podobnej ako má BMW M či Hyundai N. Nemecká značka využije písmeno R. Je to logické, no s ostrými benzínovými modelmi rozhodne nerátajte.

02.04.2024 14:00
Volkswagen - divízia R Foto:
Nová divízia R sa bude postupne sústreďovať na vysokovýkonné elektromobily.
debata

Písmeno R sa nám v histórii Volkswagenu spájalo vždy s poriadne „nabrúsenými“ modelmi, napríklad Golfom VR6, Golfom R32, neskôr Golfom R ale aj Scirrocom R, Polom R WRC či Passatom R a Touaregom R. Túto tradíciu chce využiť nemecká značka aj v elektrickej ére, do ktorej sa ženie plnou parou. A tak Volkswagen oznámil, že vytvorí samostatnú divíziu R. Ako odpoveď na aktivity BMW M či Hyundaia N. S „nadupanými“ benzínovými motormi už ale nerátajte. Divízia R bude produkovať vysokovýkonné prémiové elektromobily.

VW Golf GTI 2026 - skica 2024 Čítajte viac VW Golf GTI: Je to isté. Elektrický hothatch príde v roku 2026

Aby na to upozornil, vytvoril Volkswagen vo svojom zábavnom parku Autostadt vo Wolfsburgu samostatný R pavilón. Pribudne k pavilónom venovaným značkám Volkswagen, Škoda, Seat, Audi či Lamborghini. Tento park navštívia ročne dva milióny ľudí. Fanúšikovia rýchlych Volkswagenov budú mať možnosť vyskúšať si koncepčné autá a limitované sériové modely. Vystavené tu budú aj všetky doterajšie „erká“. VW tvrdí, že ponuka R sa bude v nasledujúcich rokoch postupne vyvíjať spolu s vylepšeniami elektrickej technológie. Tento proces sa už napokon začal s Touaregom R — doplneným o plug-in hybridnú hnaciu sústavu s motorom 3,0 V6. Spaľovacie motory však tak rýchlo neodídu.

Osamostatnenie signalizuje aj nový R pavilón v... Foto: Volkswagen
Volkswagen - divízia R Osamostatnenie signalizuje aj nový R pavilón v Autostadte vo Wolfsburgu.

Veď Volkswagen už toto leto predstaví nový Golf R na báze ôsmej generácie. Pokiaľ ide o budúcnosť, oznámil, že Golf deviatej generácie bude výlučne elektrický. Bude to teda pravdepodobne prvé elektrické R. No najskôr sa pravdepodobne dočkáme elektrického Golfu GTI. Výkonnejšie elektromobily sú už súčasťou dnešnej ponuky, zatiaľ s označením GTX – od ID.3 GTX až po ID.Buzz GTX. Modelom R sa darí. Dokonca lepšie ako kedykoľvek predtým, keďže v roku 2023 putovalo k zákazníkom až 35 000 áut, čo je historický rekord. Od roku 2002 sa predalo viac ako 300 000 vozidiel s označením R.

Volkswagen ID.Buzz GTX - 2024 Čítajte viac VW ID. Buzz GTX: Aj z elektrického vanu je ostré ‘GTI‘

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Volkswagen #VW
Články podľa značiek