Ford Ranger Raptor: Surová sila z USA dorazí aj do Európy

Ford predstavuje najdrsnejšiu a najvýkonnejšiu verziu nového Rangeru. O jeho 288 koní sa postarala priamo divízia Ford Performance. Tam to ale nekončí.

23.02.2022 10:00
debata (1)
Ford Ranger Raptor dáva najavo svoju drsnú... Foto: Ford
Ford Ranger Raptor - 2023 Ford Ranger Raptor dáva najavo svoju drsnú povahu čiernou maskou, nápisom Ford aj špecifickým predným nárazníkom s dvojicou ťažných hákov a ochrannou platňou s hrúbkou až 2,3 mm.

Po Forde F-150 Raptor a novom Broncu Raptor rozširuje rodinu „nepremožiteľných“ off-roadov nový Ranger Raptor. Podľa automobilky kombinuje surovú silu s brilantnou mechanikou. Jeho srdcom je novučičký 6-valec 3,0 EcoBoost upravený divíziou Ford Performance. Tá z neho vyžmýkala 212 kW a 491 Nm krútiaceho momentu. Áno, nie sú to rekordné čísla, a nestčí to ani na nový Bronco Raptor, ale charakter agregátu má zodpovedať drsnému využitiu. Aj preto je jeho blok vyrobený z grafitu a železa. Táto zliatina je o 75 percent pevnejšia ako bežné odliatky.

Ford Bronco Raptor - 2022 Čítajte viac Ford Bronco Raptor: Toto púštne monštrum zvláda duny ako diaľnicu

Rýchle reakcie turbodúchadiel majú zodpovedať reakciám v športových modeloch Ford GT a Focus ST. A nielen to. Aby motor nestrácal dych, systém anti-lag zabezpečí, že turbá držia otáčky a tlak ešte tri sekundy po tom, čo vodič uvoľní nohu z plynového pedála. O to pohotovejšie je obnovenie akcelerácie, napríklad v zákrutách. Vychytávkou je regulácia tlaku turbodúchadiel aj na základe zaradeného prevodového stupňa, systém známy z Ferrari. A tých má Raptor až desať. Ford sľubuje nielen úžasnú akceleráciu na štrku, blate či piesku, ale aj emócie, o ktoré sa postará výfuková sústava s aktívnymi klapkami.

Šesťvalec 3,0 EcoBoost s dvojicou... Foto: Ford
Ford Ranger Raptor - 2023 Šesťvalec 3,0 EcoBoost s dvojicou turbodúchadiel ladili priamo v divízii Ford Performance. Má výkon 212 kW a 491 Nm. Spolupracuje s 10-stupňovým automatom.
Ford Ranger Raptor - 2023
Ford Ranger Raptor - 2023
+22Ford Ranger Raptor - 2023

Najviac o sebe dáva Raptor vedieť v módoch Baja a Sport, naopak, v zabývaných oblastiach príde vhod diskrétny mód Quiet. Ambíciám Raptoru zodpovedá aj jeho nezničiteľný hardvér. Rámový podvozok má dodatočné výstuhy, pevnejšie úchyty nárazníkov či tuhšie sedlá tlmičových veží. Nové je aj odpruženie s zväčšeným zdvihom kolies, uchytených na hliníkových ramenách. Wattov priamovod na zadnej náprave sa stará o lepšiu kontrolu v teréne. Tlmiče FOX Live Valve s vnútorným „bajpasom“ regulujú tlmiacu silu v závislosti od podmienok. Stará sa o to aj ich olejová náplň s obsahom teflónu, ktorý znižuje trenie.

Rozšírené blatníky vytvárajú priestor pre... Foto: Ford
Ford Ranger Raptor - 2023 Rozšírené blatníky vytvárajú priestor pre 17-palcové disky obuté terénnymi pneumatikami BF Goodrich. Vzadu má Raptor odolnejší nárazník, ale tiež dve koncovky výfukov s aktívnymi klapkami.

Technológia Live Valve má zároveň pod palcom pohyby karosérie pri prudkej akcelerácii či prudkom zrýchlení. Takže je výhodou nielen v teréne, ale aj na asfalte. Ochranu pred poškodením garantujú nábehové dosky s hrúbkou 2,3 mm vyrobené z vysokopevnostnej ocele. Ten istý materiál chráni aj motor, prevodovku, rozvodovku, riadenie či diferenciály. Zdvojené ťažné háky zlepšujú vyslobodenie vozidla v situácii, ak je časť Raptoru „utopená“ v blate. To sa mu však často nestane, pretože po prvý raz je vybavený permanentným pohonom oboch náprav s redukčnou prevodovkou a na požiadanie aj dvojicou uzávierok diferenciálov.

Interiéru dominujú športové sedadlá a oranžové... Foto: Ford
Ford Ranger Raptor - 2023 Interiéru dominujú športové sedadlá a oranžové dekorácie. Štandardom je 12,3-palcový virtuálny kokpit a 12-palcové multimediálne rozhranie Sync 4.
Ford Ranger Raptor - 2023
Ford Ranger Raptor - 2023
+9Ford Ranger Raptor - 2023

V teréne je možné využiť štyri off-roadové módy – Rock crawl, Sand, Mud/Ruts a Baja. Kým Rock crawl udržuje nízku rýchlosť v skalnatom teréne tak, aby sa mohol vodič sústrediť len na riadenie, režim Baja je určený pre vysokorýchlostné zdolávanie pieskových dún. Terénny tempomat Trail Control možno využiť až do rýchlosti 32 km/h. Drsnú DNA však dáva Raptor najavo aj navonok. Rozšírené blatníky vytvorili priestor pre 17-palcové disky obuté špeciálnymi terénnymi pneumatikami BF Goodrich Baja Champion. Funkčné prídavné vetracie otvory na blatníkoch či stúpačky z liateho hliníka pomáhajú dotvoriť odolný vzhľad Raptora.

Ford Bronco - 2020 Čítajte viac Ford je šokovaný záujmom o manuál v Broncu. Chce ho až 25 % zákazníkov

Čierna predná maska s nápisom Ford dostala matricové LED svetlá. Diódy našli miesto aj v zadných svetlách. Tu ale najviac púta Raptor pozornosť párom čiernych výfukov a nárazníkom Precision Grey s integrovaným schodíkom a výsuvným ťažným zariadením. Kabíne dominujú športové sedadlá inšpirované stíhačkami. S oranžovými dekoráciami na sedadlách a palubnej doske ladí jantárové ambientné osvetlenie. Športový volant má perforovaný kožený poťah, nápis Raptor a horčíkové krídelká ovládania prevodov. Infotainment SYNC 4 tvorí 12,4-palcový virtuálny kokpit v kombinácii s 12-palcovým dotykovým „tabletom“ v centre palubnej dosky. O kvalitný zvuk sa stará audio Bose s desiatimi reproduktormi.

Čo je však skvelou správou, Ford dopraje Ranger Raptor aj európskym zákazníkom. K tým sa dostane v poslednom štvrťroku tohto roka.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Ford #Ford Ranger #Fod Ranger Raptor
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
Články podľa značiek