Citroën ë-Berlingo: Nová tvár a dlhší dojazd

Po štyroch rokoch modernizuje Citroën svoju kultovú minidodávku Berlingo. Bohužiaľ, na fakte, že sa predáva už iba v elektrickej verzii, sa nič nemení. Zato prináša o čosi dlhší dojazd, lepšiu konektivitu a viac bezpečnosti. Po nedávno predstavenom ë-C3 je druhým Citroënom s novým logom.

14.12.2023 09:00
debata (5)
Vynovené ë-Berlingo spoznáte na prvý pohľad. Má... Foto: Citroën
Citroën ë-Berlingo - 2024 Vynovené ë-Berlingo spoznáte na prvý pohľad. Má úplne prepracovanú prednú časť s novým logom a novou grafikou LED svetiel.

Súčasná generácia Berlinga prišla na trh v roku 2019. A bola nesmierne úspešná. Pod kapotou ponúkala benzínové aj naftové motory. Neskôr sa objavilo elektrické ë-Berlingo ako alternatíva. Lenže vlani sa všetko zmenilo. Berlingo prišlo vo svojich osobných verziách o spaľovacie motory a dnes si ho môžete dopriať už len ako čistý elektromobil, tak ako jeho súrodencov z dielne Peugeotu či Opelu. Paradoxne, jediným derivátom, ktorý je stále v ponuke so spaľovacími motormi, je Toyota Proace City. Na tom už ale nič nezmeníme, stratégiu dnes nediktujú zákazníci, ale emisie.

Citroën ë-Berlingo - 2024
Citroën ë-Berlingo - 2024
+16Citroën ë-Berlingo - 2024

Zlepšiť postavenie tejto kultovej dodávky, vlastne prvej osobnej dodávky vo svojej triede, ktorej história siaha až do roku 1996, má prvá výrazná modernizácia. Rozhodne ju neprehliadnete, pretože vynovené ë-Berlingo, má úplne prepracovaný dizajn prednej časti. Tá je kolmejšia a robustnejšia. Slepá mriežka chladiča a nárazník tvoria jeden blok. Po novom ë-C3 je Berlingo druhým modelom s novým, históriou inšpirovaným logom. Zasadené je do čiernej lišty, ktorá nadväzuje na reflektory s trojsegmentovou grafikou denných diód. Z profilu a v zadnej časti ostalo všetko po starom.

Disky s priemerom 16 a 17 palcov majú nový... Foto: Citroën
Citroën ë-Berlingo - 2024 Disky s priemerom 16 a 17 palcov majú nový dizajn. Paletu lakov karosérie obohatil modrý odtieň Kiama Blue a zelený Sirkka Green.
Citroën ë-C3 - parížska premiéra 2023 Čítajte viac Stellantis odštartoval protičínsku ofenzívu. Začína v Trnave

Dobrodružná verzia XTR Pack má lepšie chránený nárazník a efektné oranžové reflexné prvky na spodných partiách karosérie. Na výber budú 16– a 17-palcové disky kolies s novým dizajnom a nové laky – modrý Kiama Blue a zelený Sirkka Green. Naďalej sa môžu zákazníci rozhodnúť pre kratšiu verziu M s dĺžkou 4 400 mm alebo dlhšiu XL s dĺžkou až 4 750 mm. Interiér prináša prepracovanú palubnú dosku s 10-palcovým digitálnym kokpitom a 10-palcovým infotainmentom, ktorý je umiestnený vyššie. Stredová konzola, ktorá sa kvôli elektrickému pohonu zbavila radiacej páky, teraz hostí volič jazdných režimov, dva USB porty a indukčnú nabíjačku na dva smartfóny.

Prepracovaná palubná doska nesie 10-palcový... Foto: Citroën
Citroën ë-Berlingo - 2024 Prepracovaná palubná doska nesie 10-palcový virtuálny kokpit aj 10-palcový voľne stojaci infotainment. Nový je tiež volant a sedadlá Advanced Comfort.
Citroën C3 Aircross - India Čítajte viac Citroën C3 Aircross: Z nástupcu malého SUV bude opäť ‘Picasso‘

Nový je tiež volant a predné sedadlá Advanced Comfort s pamäťovou penou. Úžitkovými vlastnosťami patrí Berlingo naďalej na špičku triedy. Môže mať dva aj tri rady sedadiel. Po sklopení sedadla spolujazdca zvládne verzia M predmety dlhé 2,7 a verzia XL až 3,05 metra. Pred spolujazdcom je navyše gigantická odkladacia schránka Top Box, ktorej uvoľnil miesto airbag inštalovaný do strechy. Nechýba ani systém Modutop, ktorý obsahuje pozdĺžnu stropnú schránku s podsvietením, veľký stropný box v zadnej časti aj dve strešné okná s roletkami. Modulárny batožinový priestor sa podľa usporiadania pohybuje od 700 až po fantastických 4 000 litrov.

Do kufra sa podľa verzie zmestí od základných... Foto: Citroën
Citroën ë-Berlingo - 2024 Do kufra sa podľa verzie zmestí od základných 700 až po 4 0000 litrov.

Nový infotainment My Citroën Play a My Citroën Drive Plus zrkadlí telefóny cez Apple CarPlay a Android Auto, ponúka 3D navigáciu či zobrazenie okolia, čo uľahčuje parkovanie. O bezpečnosť sa stará celkovo 18 asistenčných systémov vrátane adaptívneho tempomatu či kontroly prudkého zjazdu. Pohon zabezpečuje naďalej predný elektromotor s výkonom 100 kW, ale novinkou je batéria s využiteľnou kapacitou 50 kWh, čo je o päť viac ako predtým. Pribudla tiež trojstupňová rekuperácia regulovaná krídelkami na volante, a najmä tepelné čerpadlo. Celkovou optimalizáciou sa Citroënu podarilo predĺžiť dojazd až o 20 % na 320 km.

Citroën ë-C3 - 2024 Čítajte viac Citroën ë-C3: Toto je ona - nová elektrická nádej z Trnavy!

Nie je to žiaden zázrak, ale použitie menšej batérie znamená, že ë-Berlingo bude vo svete elektromobilov relatívne dostupné. Z domáceho wallboxu podporuje nabíjanie výkonom 7,4 a za príplatok 11 kW. Takže z 0 na 80 % mu to trvá 7,5, respektíve päť hodín. Na rýchlonabíjacích staniciach zvláda výkon 100 kW, čo znamená, že za ideálnych podmienok sa nabije za 30 minút. Citroën však priznáva, že ë-Berlingo je vhodné najmä pre mestskú a prímestskú dopravu, a to len v regiónoch s dostatočnou nabíjacou infraštruktúrou. Preto na mimoeurópskych trhoch naďalej ponúka aj naftovú verziu 1,5 BlueHDI (66, 74, 95 kW) a tiež benzínovú 1,2 PureTech (81, 95 kW).

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Citroen #elektromobily #Citroën e-Berlingo
Články podľa značiek