ADAC otestoval 8 wallboxov ponúkaných priamo automobilkami. Ktorý je najlepší?

Kto zvažuje kúpu elektromobilu alebo plug-in hybridu, mal by mať premyslené kde a ako často ho môže nabíjať, aby sa jeho prevádzka oplatila. Ideálnym riešením je mať doma wallbox, ktorý ponúkajú rôzni výrobcovia vrátane samotných automobiliek.

19.06.2023 06:00
debata
Hyundai Wallbox Pulsar Plus je kompaktný a má... Foto: ADAC
Hyundai Wallbox Pulsar Plus Hyundai Wallbox Pulsar Plus je kompaktný a má najlepšiu mobilnú aplikáciu.

Nemecký autoklub ADAC sa venuje rôznym oblastiam mobility a ponúka spotrebiteľom cenné informácie o automobiloch, ale aj o rôznom príslušenstve. Tentoraz sa rozhodli otestovať špeciálne prípojky na nabíjanie elektromobilov a plug-in hybridov – tzv. wallboxy. Ich výhodou je vyšší výkon nabíjania ako z bežnej zásuvky, pričom si ich zákazník nechá namontovať doma alebo vo firme a nemusí platiť vyššie tarify za nabíjanie na verejných nabíjačkách.

Pozrite sa, ako vznikajú akumulátory do elektromobilov. V Trnave majú „baterkáreň“.

Video

Kým pri dobíjateľných hybridoch sa dá využívať aj bežná 230-voltová zásuvka, keďže nabitie akumulátora prebehne cez noc za niekoľko hodín, pri elektromobiloch je wallbox v podstate nutnosť, keďže jeho nabitie trvá z bežnej zásuvky celý deň a pri tých s väčšími akumulátormi ešte oveľa dlhšie. Je preto logické, že samotní výrobcovia ponúkajú wallboxy ako príslušenstvo, ktoré si zákazník môže kúpiť rovno s autom.

Elektromobily Čítajte aj Aviloo: Batérie prichádzajú rýchlodobíjaním až o pätinu kapacity

Na test si ADAC vybral osem wallboxov od ôsmich automobiliek, a to BMW, Ford, Hyundai, Mercedes-Benz, Peugeot, Tesla, Volvo a Volkswagen. Porovnávalo sa niekoľko aspektov od ceny, až po bezpečnosť, užívateľskú prívetivosť a prepojenosť so smartfónom. Polovica z testovaných wallboxov, konkrétne od Fordu, Hyundaiu, Volva a Volkswagenu majú maximálny výkon 11 kW, pričom wallboxy zvyšných štyroch automobiliek dokážu nabíjať až výkonom 22 kW, čo skracuje čas nabíjania. ADAC však pripomína, že v druhom prípade je potrebné, aby aj samotný elektromobil mal výkonnejšiu vstavanú palubnú nabíjačku, čo je v súčasnosti pomerne zriedkavé.

Volkswagen ID. Charger je druhý najlacnejší,... Foto: ADAC
Volkswagen ID. Charger Volkswagen ID. Charger je druhý najlacnejší, ale stráca strohým spracovaním a chýbajúcou aplikáciou s nameranými parametrami.

Pozitívnym výsledkom testu je, že všetky wallboxy získali celkovo druhú najlepšiu známku „dobré“. Dôvodom je absencia akýchkoľvek zlyhaní nabíjania alebo problémov s bezpečnosťou. Na prvom mieste sa umiestnil Hyundai s wallboxom Hyundai Wallbox Pulsar Plus, ktorý je kompaktný a má najlepšiu mobilnú aplikáciu. Rozdiely boli tesné no na poslednom ôsmom mieste skončil wallbox od Volkswagenu s názvom Volkswagen ID. Charger, ktorý je síce druhý najlacnejší, ale stráca strohým spracovaním a chýbajúcou aplikáciou s nameranými parametrami.

Kia e-Niro - servis Čítajte aj Rana pre elektromobilistov: Nabíjanie je opäť drahšie, aj 14 eur na 100 km!

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #ADAC #nabíjanie elektromobilov #wall-box
Články podľa značiek