Vodiči, pozor! Od 1. októbra budú pneumatiky M+S ‘nelegálne‘. Hrozí pokuta

S príchodom jari sú síce najväčšou témou letné pneumatiky, ale veľká zmena nás čoskoro čaká aj v súvislosti so zimným obutím. Označenie M+S už nebude v zime stačiť.

27.03.2024 16:00
Označovanie zimných pneumatík Foto:
Od 1. októbra 2024 budete môcť používať zimné pneumatiky len v prípade, že sú označené alpským symbolom, teda snehovou vločkou s pozadím troch horských štítov. Označenie M+S postačovať nebude.
debata (53)

Doteraz platilo, že ak sme v zime používali pneumatiky so symbolom M+S, boli považované za zimné. Lenže od 1. októbra 2024 sa to zmení. Európska únia prijala už pred rokmi uznesenie, podľa ktorého bude za zimnú pneumatiku od tohto dátumu považovaná len taká, ktorá má symbol troch štítov so snehovou vločkou, teda 3PMSF (Three Peak Mountain Snow Flake). Skratku M+S (Mud and Snow), pod ktorou sa skrývajú slová „blato a sneh“ si totiž začali mnohí výrobcovia vysvetľovať po svojom a používať ju aj pre pneumatiky určené skôr do terénu, než do zimných podmienok. Nemuseli mať teda zimný dezén ani zimnú zmes.

Čo dokáže urobiť prasknutá pneumatika za jazdy s kamiónom?
Video

Povinnosť označovať zimné pneumatiky alpským symbolom je pre výrobcov pneumatík záväzná už od roku 2018, ale odvtedy platilo prechodné obdobie, aby mohli tí, ktorí už pneumatiky M+S na autách majú, dokonca aj z prvovýroby, kde sú deklarované ako celoročné, dojazdiť. „Zimné pneumatiky spoznáte podľa špeciálneho označenia na bočnici. Doteraz ako označenie zimných pneumatík postačovalo známe označenie M+S. Symbol snehovej vločky je povinný pre zimné alebo celoročné pneumatiky vyrobené od 1. januára 2018,“ uvádza spoločnosť Continental a dodáva, že „v prechodnom období do 30. septembra 2024 budú pneumatiky M+S postačovať“.

ADAC - test letných pneumatík 2021 Čítajte viac ADAC otestoval 16 nových letných pneumatík. Zodpovedá cena kvalite?

Ak teda s nástupom jari prezúvate na letné a súpravu zimných pneumatík plánujete využiť budúcu zimu, skontrolujte si ich označenie. Pokiaľ chýba vločka, nebudú vhodné. Dokonca sa vystavíte riziku pokuty vo výške 40 eur a tiež zákazu ďalšej jazdy. Samozrejme, len od 15. novembra do 31. marca, keď sú u nás zimné pneumatiky povinné. Aj to len pri jazde na súvislej vrstve snehu a ľadu. To preto, že naša legislatíva nepovažuje zimné obutie za striktne povinné. V zime môžete jazdiť aj na letných plášťoch, pokiaľ to počasie umožňuje. Ale dobrý nápad to určite nie je.

pirelli-pzeroe-sustainablematerialslogo Čítajte viac Na pneumatikách sa objavil nový symbol. Viete, čo znamená?

© Autorské práva vyhradené

53 debata chyba
Viac na túto tému: #zimné pneumatiky #označovanie pneumatík
Články podľa značiek