Bude na elektromobily dosť elektriny? Nemci tvrdia, že to nie je problém

Čo by sa stalo, ak by boli zrazu všetky autá na elektrinu? Nemecký expert na siete tvrdí, že krízový scenár s nedostatkom energie nehrozí. Aspoň v Nemecku.

11.09.2023 12:00
energie, elektrina, veterná energia, Foto:
Siete s nástupom elektromobilov neskolabujú. Tvrdí nemecký expert.
debata (13)

V Nemecku dnes jazdí na cestách približne 1,5 milióna elektrických áut. A do roku 2030 ich má byť podľa tamojších politikov desaťkrát viac, teda 15 miliónov. Hoci Nemci už dnes vedia, že to nestihnú, aj tak sa mnohí obávajú, že s masovým nástupom elektromobilov sa môže Nemecko dostať do energetického nedostatku. Jednoducho, že nebude mať dostatok elektriny na napájanie domácností, priemyslu a k tomu ešte aj elektromobilov.

Elektromobily - nabíjanie Čítajte viac Strach z vypínania nabíjačiek elektroáut narastá. Inak ale hrozí blackout

Nemecký expert Mathias Müller, vedúci oddelenia distribučných sietí a elektromobility z Výskumného centra pre ekonomiku energetiky, ich upokojuje. Vypočítal, že ak sa dostane na cesty vytúžených 15 miliónov batériových elektromobilov, stúpne dopyt po elektrine v Nemecku len o sedem až osem percent, približne o percento ročne. „Nárast dopytu po elektrine z elektrických vozidiel nie je taký závažný, ako sa často prezentuje,“ hovorí Müller s výhľadom na najbližšie roky.

elektromobilita Čítajte viac Šok: Prvá krajina Európy zvažuje zimný zákaz prevádzky elektromobilov

No aj keby boli všetky autá v Nemecku elektrické, vyžiadali by si 100 terawatthodín elektriny, čo predstavuje šestinu tamojšej spotreby, teda menej ako 20 %. „Nevidím problém s dodávkami,“ hovorí Müller, s tým, že počet elektrických áut rastie postupne. Nemci budú však musieť zapracovať na svojom energetickom mixe. Vlani vyrobili 49,8 percenta elektriny z obnoviteľných zdrojov, pričom 43,5 percenta energie pochádzalo stále z fosílnych zdrojov a 6,7 percenta tvorila jadrová energia. Bez zelenej energie nebudú totiž elektromobily nikdy zelené.

elektromobil - nabíjanie Čítajte viac Veľký prehľad: Pozrite sa, ako dotujú elektromobily v zahraničí. Slovensko je outsiderom

© Autorské práva vyhradené

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #elektrina #elektromobily #výroba elektriny
Články podľa značiek