BMW i3: Elektrický ‘outsider‘ z Mníchova dostane nástupcu. Už nebude provokovať

Revolučné BMW i3, prvý elektromobil z Mníchova, nenaplnil celkom očakávania značky. Napriek tomu dostane druhú šancu. Bude však iný.

27.10.2023 14:00
debata
Kontroverzný dizajn i3 stál za „krehkou“... Foto: BMW
BMW i3 Kontroverzný dizajn i3 stál za „krehkou“ kariérou prvého elektromobilu BMW. Aj preto bude jeho nástupca menej futuristický.

Keď v roku 2013 predstavilo BMW mestský elektromobil i3, svoj vôbec prvý elektromobil značky, bola to doslova revolúcia. Lenže nie taká úspešná, ako automobilka z Mníchova očakávala. Toto auto dostalo ako prvé sériové vozidlo na svete karosériu z kompozitov, presnejšie z plastov vystužených uhlíkovými vláknami. Ľahká konštrukcia mala zabezpečiť čo najdlhší dojazd ešte v časoch, keď bola energetická hustota li-ion batérií oproti tým súčasným asi polovičná. Šetrilo sa jednoducho na každom grame a odpory sa znižovali, kde to len bolo možné. BMW i3 sa mohlo preto chváliť slušnou aerodynamikou aj nízkym valivým odporom uzučkých pneumatík.

BMW i3 - produkcia Čítajte viac BMW i3: Trápenie končí. Karbónový elektromobil stiahnu z liniek

Napriek všetkému sa o mníchovskú novinku zákazníci príliš netrhali. Jednoducho, predbehla dobu. Podľa šéfa vývoja BMW Franka Webera tu bol však aj iný problém. Mnohí nový hatchback kritizovali, pretože jeho štýl bol síce futuristický, ale príliš odlišný od elegantných sedanov, kupé či SUV značky. Výrobu i3 nakoniec BMW ukončilo vlani, po deviatich rokoch, s bilanciou 250 000 kusov. Nie je to málo, ale zďaleka nie toľko, ako mu mníchovskí šéfovia naplánovali. Napriek slabej kariére sa však s i3 BMW nerozlúči. Plánuje jeho nástupcu. Podľa Webera bude ale iný.

BMW i3 - 2017
BMW i3 - 2017
+36BMW i3 - 2017

„BMW rozhodne potrebuje uviesť na trh cenovo dostupné kompaktné auto,“ povedal Weber. „Prikladáme veľký význam tomu, aby sme zákazníkom ponúkli najlepší možný prístup k značke BMW. Preto veľmi starostlivo uvažujeme o tom, ako by mal vyzerať takýto model.“ Rozhodne nebude polarizovať ako pôvodné i3. „Mnohým sa i3 páčilo, ale v očiach ostatných nebolo skutočným BMW. Bol to tak trochu outsider v triede. V tejto podobe ho už opakovať nebudeme,“ povedal Weber. Novinka má vzniknúť na novej platforme Neue Klasse s dlhým dojazdom a rýchlejším nabíjaním, ktorá sa dostane do výroby v roku 2025.

BMW-1-Series-2020-1024-92 Čítajte viac BMW: Elektromobil radu 1 príde o dva roky. Osud i3 je neistý

„Začneme sedanom a v priebehu prvých dvoch rokov rozšírime Neue Klasse o ďalšie štyri vozidlá,“ povedal Weber. „Ľahko si viete predstaviť, že na tejto architektúre sa dá vytvoriť veľa modelov od stredu smerom nadol k menším vozidlám, ako aj smerom nahor k väčším vozidlám,“ naznačuje Weber fakt, že nástupca i3 bude jedno z nich. Pravdepodobne sa ale bude musieť rozlúčiť s pôvodným názvom, pretože i3 podľa súčasnej nomenklatúry BMW pripadne elektrickej verzii radu 3, ktorá bude väčšia než originál z roku 2013. Na finálny názov aj auto si ale ešte budeme musieť počkať minimálne tri roky.

BMW Vision Neue Klasse Concept - 2023 Čítajte viac BMW Vision Neue Klasse: Budúcnosť Mníchova čerpá tvary z minulosti

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #BMW #BMW i3
Články podľa značiek