Ruská Volga vstáva z mŕtvych. Prvé kusy už krúžia pri fabrike GAZ-u

Rusi reinkarnujú zaniknuté domáce značky, aby ukázali, že ich automobilový priemysel funguje aj napriek západným sankciám. Po Moskviči je na rade Volga. Asi neprekvapí, že bude len preznačkovaným čínskym modelom.

05.03.2024 14:00
debata (66)
Nové osobné auto zo závodu GAZ by mohlo vyjsť z... Foto: Changan
Volga - Changan Reaton Plus Nové osobné auto zo závodu GAZ by mohlo vyjsť z liniek koncom roka. Stane sa tak po 24 rokoch.

Prvé informácie o oživení značky Volga sa objavili v roku 2022. Informoval o tom priamo minister priemyslu a obchodu Denis Manturov. Vtedy sľúbil, že nové Volgy by mohli prísť na svet v lete tohto roka. Odvtedy Rusi síce pokročili, ale prípravy sa dejú v utajení. Veľa informácii nemajú ani domáce motoristické médiá. Teraz ale ruský web Čínske autá informuje, že pred závodom GAZ-u v Nižnom Novgorode, kde sa ešte začiatkom roka 2022 montovali vozidlá koncernu Volkswagen vrátane modelov Škody, videli maskované vozidlá, ktoré svojou siluetou veľmi pripomínajú čínsky sedan Changan Raeton Plus.

Základom novej Volgy sa stane s najväčšou... Foto: Changan
Volga - Changan Reaton Plus Základom novej Volgy sa stane s najväčšou pravdepodobnosťou čínsky sedan Changan Reaton Plus s dĺžkou 4 800 mm.
Volga - ilustrácia Sergej Barinov Čítajte viac Ruská Volga sa má vrátiť už čoskoro. A bude povinná

Je teda zrejmé, že na reinkarnáciu Volgy, ktorá vyrobila posledný autorský model (GAZ-31105) v roku 2009 a licenčný Chrysler Sebring pod označením Volga Siber o rok neskôr, použijú Rusi opäť čínsku automobilku. Podobne, ako je to s Moskvičmi 3 a 6, ktoré sú preznačkovanými čínskymi modelmi JAC JS4 a JAC J7 Plus. Darca Changan Reaton Plus má na dĺžku 4 800 mm a rázvor náprav 2 770 mm. Poháňa ho preplňovaný štvorvalec s objemom 1,5 litra a výkonom 188 koní, čo je približne 140 kW. To by celkom ladilo s tradíciou značky, známej najmä výrobou pohodlných limuzín.

Takto zachytili novú Volgu ruskí novinári. Foto: Drom.ru
Volga - Changan Reaton Plus Takto zachytili novú Volgu ruskí novinári.
Volga GAZ-24 Čítajte viac Ruská Volga vstane z mŕtvych už o rok. Bude kráčať cestou Moskviča?

Úrady zatiaľ ale túto spoluprácu medzi GAZ-om a Changanom nepotvrdili. Ruský web Drom tvrdí, že spozorované exempláre slúžia na testovanie výrobného procesu a že na celom projekte pracuje nie viac ako 20 ľudí. Všetko sa deje v utajení. Podľa webu Drom je dôvodom strach čínskych spoločností z toho, že budú vystavené sekundárnym sankciám. Väčšina čínskych automobiliek má totiž západných partnerov, ktorí by ich mohli zaradiť na sankčný zoznam. Ruské médiá tiež tvrdia, že ak sa výroba spustí, bude to najskôr koncom roka a aj to len formou SKD, teda formou montáže z dovezených komponentov.

Moskvič 3 Čítajte viac Nový Moskvič je šrot. Rusi to taja, ale Rusko nie je celý svet

© Autorské práva vyhradené

66 debata chyba
Viac na túto tému: #Gaz #Volga #Changan
Články podľa značiek