Plánujete na jar dojazdiť staré zimné ‘gumy‘? Radšej to nerobte

Väčšina slovenských motoristov prezúva. No sú aj takí, ktorí sa rozhodnú dojazdiť v lete zimné plášte. Nie je to dobrý nápad.

22.03.2024 06:00
debata (5)
Do pneuservisov mieri v zime a na jar až 90 %... Foto: ADAC
ADAC - test zimných pneumatík 2021 Do pneuservisov mieri v zime a na jar až 90 % slovenských vodičov. Tí zvyšní neprezúvajú. Najčastejšie preto, že sa rozhodli pre celoročné obutie.

Od apríla už nemusíme používať zimné pneumatiky, aj keby bola na ceste súvislá vrstva snehu a ľadu. Jednoducho, sezóna zimných sa legislatívne skončila. Prezuť však príliš skoro sa nemusí vyplatiť. Meteorológovia aj túto jar veštia návrat chladného počasia. Najmä v severných oblastiach Slovenska sa preto netreba s prezúvaním ponáhľať. Nič sa nestane, ak prezutie posuniete na koniec apríla či začiatok mája. Napriek tomu podľa prieskumu Continentalu, ktorý oslovil 2 145 vodičov, vyplýva, že do konca marca zvykne prezuť svoje autá až 90 % vodičov. Ďalších šesť percent tak zvykne urobiť do konca mája. To znamená, že iba 3,5 % motoristov svoje auto neprezúva.

ADAC - test letných pneumatík 2022 Čítajte viac ADAC: Toto je prvý veľký test letných ‘gúm‘. Najslabšia je zo Slovenska!

Continental uvádza, že najčastejším dôvodom je používanie celoročného obutia alebo snaha dojazdiť opotrebované zimné pneumatiky, čo zákon nezakazuje. Continental však upozorňuje, že v prípade využívania zimných plášťov v lete je nutné myslieť na bezpečnosť. „Pri používaní zimných pneumatík v lete odporúčame opatrnosť a obozretnosť. Zmes ani konštrukcia zimných pneumatík nie sú totiž prispôsobené vyšším teplotám. Okrem horšej stability má auto so zimnými plášťami v lete dlhšiu brzdnú dráhu a nižšiu odolnosť voči akvaplaningu. Ak sa vodiči napriek tomu rozhodnú zimné pneumatiky dojazdiť, rozhodne by mali dbať na zvýšenú opatrnosť,“ uvádza Aleš Langer z oddelenia technického servisu

Zimné pneumatiky v teplom počasí môžu predĺžiť... Foto: ADAC
ADAC - test letných pneumatík Zimné pneumatiky v teplom počasí môžu predĺžiť brzdnú dráhu a byť viac náchylné na aquaplaning.

Prieskum Continentalu ďalej potvrdil, že trendom posledných rokov je rast popularity celoročných pneumatík. Aj keď ich používa len pár percent vodičov, do budúcnosti by sa tento počet mohol zvýšiť. Viac ako 40 % respondentov totiž uviedlo, že o plášťoch, ktoré je možné používať po celý rok, už uvažovali. Za ich hlavnú výhodu považujú predovšetkým finančnú a časovú úsporu, pretože ich zbavujú pravidelnej jarnej a zimnej návštevy pneuservisu. Naopak, takmer 60 % vodičov o nich vôbec neuvažuje. Najčastejšie preto, lebo si myslia, že tento typ pneumatík nie je dobrý ani na zimu a ani na leto.

ADAC - test letných pneumatík 2022 Čítajte viac ADAC: Test letných gúm pre ‘Octaviu‘ nemá porazených. Rozdiely sú ale veľké

Continental dáva za pravdu obom skupinám. Na jednej strane tvrdí, že vývoj najnovších dezénov a zmesí pre celoročné plášte výrazne zlepšil vlastnosti týchto pneumatík v oboch ročných obdobiach, kvôli ktorým pôvodne zaostávali za letnými či zimnými pneumatikami, no na druhej strane ich odporúča len vodičom, ktorí jazdia príležitostne alebo len na krátke vzdialenosti. Tí z nich môžu mať naozaj úžitok. Aj tu však Continental upozorňuje, že netreba zabúdať na fakt, že v prípade celoročných pneumatík ide vždy o kompromisné riešenie, ktoré so sebou prináša isté obmedzenia.

Michelin Uptis - 2022 Čítajte viac Michelin Uptis: Bezvzduchová pneumatika sa blíži. Dostane ju nový Bolt

Pri výbere celoročných pneumatík odporúča Continental riadiť sa testami nezávislých organizácií. Spomeňme napríklad nemecký autoklub ADAC. V podrobných výsledkoch testov celoročných gúm uvádza hodnotenie týchto pneumatík v rôznych disciplínach. Tak môžu motoristi získať jasnú predstavu o tom, kde sú ich silné a kde slabé stránky. Či sú lepšie na suchej, mokrej, alebo zasneženej vozovke. Samozrejme, najlepšie je, ak majú vyvážené vlastnosti v čo najširšom spektre podmienok. Ak však najazdíte na snehu počas roka len pár kilometrov, je lepšie vybrať si plášť, ktorý je výkonný najmä na mokrej a suchej ceste, a naopak.

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Viac na túto tému: #leto #pneumatiky #Continental #letné pneumatiky #zimné pneumatiky
Články podľa značiek