Bugatti: Nástupcu Chirona uvidíme ešte tento rok. Spaľovací motor mu ostane

Bugatti už usilovne pracuje na novom hyperšporte. Dobrou správou je, že nástupca Chirona ostane verný benzínu. Monštruózny 16-valec v ňom ale už asi neuvidíme. Dohnať to má elektrifikáciou.

07.02.2024 18:00
Bugatti Bolide Concept - 2020 Foto:
Nové Bugatti príde na svet po ôsmich rokoch od predstavenia Chirona. A nebude len jeho inováciou. Dostane úplne novú platformu, pohonné ústrojenstvo aj dizajn.
debata (1)

O ďalšom osude Bugatti kolovalo množstvo špekulácií. V čase takmer povinnej elektrifikácie nebolo totiž vylúčené, že z nástupcu Chironu sa stane čistý elektromobil. Tomu nahrával aj fakt, že šéfom Bugatti je Mate Rimac, zakladateľ a šéf automobilky Rimac, ktorá produkuje šialený elektromobil Rimac Nevera. Nakoniec sme sa ale dozvedeli, že čisto elektrická platforma nie je pre Bugatti ešte vhodná. Bez benzínu to teda nepôjde.

Kopačky X Crazyfast Bugatti Čítajte viac Bugatti rozširuje ponuku - o exkluzívne kopačky. Možno si ich vydražiť

Ale na fascinujúci 16-valec so štyrmi turbodúchadlami 8,0 W16 sa určite netešte. Poslednými modelmi, ktoré ho použijú, budú podľa vyjadrenia šéfky komunikácie Nicole Augerovej Mistral a Bolide, čo sú deriváty Chiromńa. Šušká sa teda o elektrifikovanom 12-valci, ktorého základom by mohol byť motor z Lamborghini Revuelto alebo jeho preplňovaná verzia s nejakou formou elektrifikácie.

Bugatti Chiron Super Sport 57 One of One - 2023 Čítajte viac Bugatti Chiron '57 One of One': Toto je pocta najkrajšiemu autu planéty

Isté ale nie je nič. Mate Rimac sa vlani na adresu nástupcu Chirona vyjadril len s tým, že nad pohonom budeme „žasnúť“. Nový model dostane doteraz nevídané prvky a „silne elektrifikovanú“ hnaciu sústavu založenú na „veľmi atraktívnom spaľovacom motore“. Dnes už bývalý riaditeľ dizajnu Bugatti Achim Anscheidt sa zas minulý rok vyjadril, že auto bude „ešte fascinujúcejšie“ ako Mistral.

Bugatti Centurion Concept - nezávislá ilustrácia 2023 Čítajte viac Bugatti Centurion: Toto je vízia najlepšieho SUV planéty. Ostane ale v zásuvke

„ Bude to úžasné auto z hľadiska inovácií a technológií. Ľudí doslova vystrelí z vody. Je radosť na ňom pracovať“, povedal Anscheid, ktorý po ukončení prác odišiel do dôchodku. Dizajn novinky vzniká už od roku 2021. Kým ale Chiron bol len inovovaným Veyronom, jeho nástupca dostane úplne novú platformu, čo ovplyvní aj jeho tvary.

Bugatti Bolide - 2023 Čítajte viac Bugatti ‘vyzlieklo‘ okruhové Bolide. Aj bez karosérie vyzerá úžasne

Exkluzivitu zaručí výroba len 450 kusov, čo je o 50 menej v porovnaní s Veyronom a Chironom. Je ale možné, že ďalších 50 šasi venuje Bugatti rôznym derivátom, akými boli v prípade Chironu Bolide či Mistral. Na odpovede už čakať dlho nebudeme. Novinka sa totiž ukáže ešte tento rok. A dokonca ju už niektorí vyvolení videli. Bugatti ho totiž predstavilo svojim najváženejším klientom.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #hyperšport #Bugatti
Články podľa značiek